Projektorganisering

Styregruppen

  • Steen Vindum (V), Borgmester, formand for styregruppen
  • Gitte Willumsen (V), Formand for Kultur-, Fritids- og Idrætsudvalget
  • Søren Kristensen (S), Formand for Børne- og Ungeudvalget
  • Viggo Thinggård, Bestyrelsesformand, Silkeborg Business College
  • Peter Lykke-Olesen, Bestyrelsesformand, TH. LANGS HF & VUC
  • Gorm Truelsen, Bestyrelsesformand, Th. Langs Skole
  • Hanne Ahrens, Direktør, Silkeborg Kommune, Sekretær

 

Projektgruppen

  • Hanne Ahrens, Direktør, Silkeborg Kommune, formand for projektgruppen og projektejer
  • John Bøgelund Frederiksen, Kultur- og Borgerservicechef, Silkeborg Kommune
  • Lars Bornæs, Bibliotekschef, Silkeborg Bibliotekerne & Medborgerhuset
  • Mette Djaba Sørensen, Udviklingschef, Silkeborg Business College
  • Erling Kyvsgaard, Leder, Den Kreative Skole
  • Nanna Skulvad, Rektor, Th. Langs HF & VUC
  • Tine Kristiansen, Skoleleder, Th. Langs Skole
  • Huno Kjærsgaard Jensen, Skoleechef, Silkeborg Kommune
  • Lars Buccholt Kristensen, Inspektør, Silkeborg Ungdomsskole
  • Jette Hundahl Mikkelsen, Projektleder, skoleafdelingen, Silkeborg Kommune

 

Projektleder

  • René Gabs Bargisen, Projektleder, Campus Bindslevs Plads

 

Idé- og Programudvalget (IPU)

  • Søren Kristensen (S), Formand Børne- og Ungeudvalget, og for Idé- og Programudvalget
  • Gitte Willumsen (V), Formand for Kultur-, Fritids- og Idrætsudvalget
  • John Bøgelund Frederiksen, Kultur- og Borgerservicechef, Silkeborg Kommune
  • Lene Søgaard, Ejendomschef, Silkeborg Kommune
  • Huno Kjærsgaard Jensen, Skolechef, Silkeborg Kommune
  • Viggo Thinggaard, Bestyrelsesformand, Silkeborg Business College
  • Tine Kristiansen, Skoleleder, Th. Langs Skole

 

Rådgivere til IPU, og medarbejdere

  • Hanne Ahrens, Direktør, Silkeborg Kommune
  • Karin Elbæk, RUM Arkitekter
  • Nana Using Lunøe, RUM Arkitekter
  • René Gabs Bargisen, Projektleder, Campus Bindslevs Plads
  • Anne-Mette Juhl, Analyse & Udvikling, Silkeborg Kommune

 

Ambassadørgruppen

  • René Gabs Bargisen, Projektleder, Campus Bindslevs Plads
  • Heidi Aistrup Holt, Silkeborg Bibliotek
  • Eva Svejvig, Silkeborg Bibliotek
  • Niels Holm Greibe, TH. LANGS HF & VUC
  • Steen Pedersen, TH. LANGS HF & VUC
  • Vivi Madsen, TH. LANGS HF & VUC
  • Susanne Hansen, TH. LANGS HF & VUC
  • Nettie Hvam Pape, Silkeborg Business College
  • Peter Nymann Eriksen, Silkeborg Business College
  • Maria Lynggard, Silkeborg Business College
  • Mai Ly Nguyen, Silkeborg Business College
  • Krystyna Klos Vind, Silkeborg Business College
  • Mathias Wodarka, Silkeborg Business College
  • Kirsten Tinbæk, Silkeborg Business College
  • Karen-Lise Hjort Skytte, Virklund Skole
  • Hanne Jacobsen, Sejs Skole
  • Helga Søndergaard, Langsø Skole
  • Flemming Giese, Den Kreative Skole
  • Rikke Ravn Weiergang, Th. Langs Skole
  • Line Brandt, Th. Langs Skole
  • Jakob Buhrkal, Th. Langs Skole

 

Kommunikationsgruppen

  • René Gabs Bargisen, Projektleder, Campus Bindslevs Plads
  • Mette Sørensen Djaba, Silkeborg Business College
  • Vinni Bundgaard Stentz, Silkeborg Business College
  • Betina Agerbo Nielsen, Silkeborg Bibliotek
  • Jørgen Høst, Silkeborg Bibliotek
  • Susanne Hansen, TH. LANGS HF & VUC
  • Allan Skovborg Gert, Th. Langs Skole
  • Henning Frank Andersen, Den Kreative Skole